Güngören Kaymakamlığı AB Proje

FARKINDA OL, DEĞİŞİMİ FARK ET

Kaymakamlığımız, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından çağrıya açılan Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı’na “Farkında Ol, Değişimi Fark Et” adlı projeyle başvuruda bulunmuştur. İstanbul Valiliği ve Güngören Belediyesi’nin ortak; Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MESİAD) iştirakçi olduğu projemiz İSTKA tarafından kabul edilmiş ve desteklenmeye uygun bulunmuştur.

Kaymakam Zafer ORHAN ve İSTKA tarafından imzalanan sözleşmeyle proje kapsamında ilçemiz okullarındaki öğrencilere yönelik bağımlılıkla mücadele kapsamında önleyici destek programları uzmanlar tarafından hayata geçirilecektir.

Projemizde deneyimli uzman klinik psikologların görev yapacağı bir merkez oluşturularak bağımlılık risk grubundaki ergenlerde risk faktörlerini azaltmak, öğrencilerde ve ailelerinde davranış ve tutum değişikliği oluşturabilmek hedeflenmektedir. Madde ve davranış bağımlıklarının önlenmesine yönelik oluşturulacak merkezimizdeki faaliyetlerle sosyal bütünleşme ve toplum sağlığı alanında iyileşmeye katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Sanat, spor ve bilim etkinlikleriyle grupla psikolojik danışmanın entegre edildiği modelle bağımlılığa neden olan risklerin azaltılması, koruyucu bir çevrenin oluşturulması, önleme modelinin etkililiğinin ölçülmesi, yapılan faaliyetlerin bilimsel makale, bildiri ve çalıştay faaliyetine dönüştürülmesi hedeflenmektedir.